ANTALYA OSB İLE AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR
18.05.2017


Antalya OSB Başkanı Ali Bahar ile Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal,  sanayi-üniversite işbirliğini artırmak için sözleşti. 


 

Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar ile Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal arasında, üniversite-sanayi işbirliğini artıracak önemli bir görüşme gerçekleşti. Antalya OSB Bölge Müdürlüğünde düzenlenen toplantıya Rektör Ünal ve Başkan Bahar’ın yanı sıra Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Beykan Çizel, Girişimcilik ve İş Geliştirme Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Gürhan Yalçın, Akdeniz Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Olgun Kitapcı, Antalya Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Zeki Alagöz, Öğretim Görevlisi İbrahim Yavuz, AOSB Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Budak, AOSB Müteşebbis Heyet Üyesi Ahmet Bülbül ve Bölge Müdürü İlhan Metin katıldı.

BİLİM TOHUMLARINI BİRLİKTE EKECEĞİZ

Toplantı kapsamında üniversite ile Antalya OSB arasındaki işbirliğinin artırılması için ortaklaşa yapılabilecek çalışmalar masaya yatırıldı. Antalya sanayisinin Ar-Ge ve bilimsel alt yapısını destekleyerek şehri bir bilim şehri haline dönüştürmeyi ve sanayi sektörünü turizmden daha fazla gelir elde eden bir yapıya kavuşturmak istediklerini aktaran Başkan Bahar, “Bu projelerde Akdeniz Üniversitesi’nin ortağımız olması bizlere büyük bir güç katar. Şu an üretimde yüzde 70 ithalata bağımlıyız ve bu bağımlılık cari açığımızın temelini oluşturmakta. Tek reçete Ar-Ge ve bilimdir. Ve biz bu bağımlılıktan kurtulmanın reçetesini Akdeniz Üniversitesi ile birlikte yazabiliriz. Bu ve bunun gibi bilimsel-teknolojik gelişme ve hizmetleri sanayimiz içinde buluşturursak ülkemizi daha da güçlü bir hale getirebiliriz. Bunu gerçekleştirmemiz halinde Antalya yine bir ilk ve yenilik ilke karşılaşacak. Türkiye’nin en iyi Ar-Ge ve bilim ortamının tohumlarını birlikte toprağa ekeceğiz. Antalya’yı turizm ve tarımın yanında bilim ve inovasyon şehri olma özelliği ile tanıştıracağız” ifadelerini kullandı.

SANAYİCİMİZİN ARKASINDAYIZ

Antalya OSB’nin kurulum süreci devam eden Teknoloji Geliştirme Bölgesi ile Bilim Bungalovları gibi bilimsel projelerine gereken desteği vereceklerini ve proje paydaşı olmak istediklerini belirten Rektör Ünal, “Üniversite ile sanayi işbirliğini geliştirmek ve güçlendirmek istiyoruz. Üniversite ve sanayi arasında etkin, nitelikli sürdürülebilir işbirliğini sağlamak hem bölgemiz hem ülkemizin kalkınması için oldukça önemli. Üniversitemizin bilimsel, teknolojik birikimi ile sanayinin potansiyelini birleştirerek ekonomik değere dönüşmesine katkı sağlayacak çok önemli projelere imza atabiliriz. Bu anlamda her zaman sanayicilerimizin yanındayız. Sanayicilerimiz, bireysel açıdan bir şeye ihtiyaç duyduğunda arkasında Akdeniz Üniversitesi’nin olduğunu, destekçileri olduğumuzu bilsin. Bu algıyı birlikte oluşturalım” dedi

KOMİSYON KURULACAK 

Yaklaşık 1 saat süren toplantının sonunda Antalya OSB Müteşebbis Heyet Üyeleri ile AÜ akademisyenlerinin yer alacağı bir komisyon kurulup ortaklaşa yürütülecek projelerin komisyon tarafından planlanmasında fikir birliğine varıldı.
Ekli Dökümanlar


+90 242 258 11 00