ANTALYA OSB-GÜNEY AFRİKA İŞBİRLİĞİ
01.11.2017


Antalya OSB Başkanı Ali Bahar ve Güney Afrika Ankara Büyükelçisi Pule Malefane iki ülke arasındaki ticaretin artmasına yönelik istişarelerde bulundu.


 

Güney Afrika Ankara Büyükelçisi Pule Malefane, turizm ve ticaretten sorumlu büyükelçilik bürokratları ile birlikte Antalya Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti. Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette Yönetim Kurulu Üyesi Hasanali Gönen, Müteşebbis Heyet Üyesi Ahmet Bülbül ve Bölge Müdürü İlhan Metin’de hazır bulundu. İki ülke arasındaki işbirliğinin artırılmasına yönelik ortaklaşa yapılabilecek çalışmaların masaya yatırıldığı görüşmede, karşılıklı alım heyetlerinin oluşturulmasına karar verildi.

TİCARETİMİZİN ARTMASINI İSTERİZ

Büyükelçi Malefane ve bürokratlarını Bölge Müdürlüğü idari hizmet binasında ağırlayan Başkan Bahar, Antalya OSB’nin yapısı ve Bölgede sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Antalya OSB Sektörel Ticaret Heyetlerinin Afrika temaslarından bahseden Bahar, “Yakın dönemde Fas ve Tanzaya’ya düzenlediğimiz Sektörel Ticaret Heyet programları oldukça başarılı geçti. Afrikalı işadamları ile Bölgemiz sanayicileri onlarca iş görüşmesi gerçekleştirdi ve bu görüşmeler yeni pazarların kapısını araladı. Ticaretimizin daha da artması iki ülkenin de faydasına olacaktır” dedi.

PROJE TOPLANTIDA OLUŞTURULDU

Bu kapsamda yapılacak çalışmaların en kısa sürede planlanması gerektiğine dikkat çeken Bahar, “Bölgemiz katılımcıları ile ülkeniz firmaları arasında eşleştirmeler yaparak alım heyetleri oluşturma adına çalışmalara hemen başlayabiliriz. Hemen bir proje takımı oluşturalım. Arkadaşlarımız sizlere gerekli bilgileri en kısa sürede sunacaklardır. Hazırlıkları 6 ay içerisinde tamamlayıp ikinci toplantımızda firmalarımızı yüz yüze getirmiş olmayı isteriz” şeklinde konuştu.

FİRMA EŞLEŞTİRMESİ 

Güney Afrika firmalarının Antalya’ya yatırım yapmasından memnuniyet duyacaklarını belirten Büyükelçi Malefane, “İşbirliğimizin artmasına yönelik beklentilerimizin ilk görüşmemizde bir projeye ve sonuca bağlanması bizler açısından memnuniyet verici. Proje takımlarımızın ithalat ve ihracat kalemlerini belirleyip uygun firmaları eşleştirmesiyle sürecin daha verimli sonuçlar doğuracağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı. 
Ekli Dökümanlar