* Serbest piyasa verileridir

ANTALYA OSB 4. OLAĞAN GENEL KURULU TAMAMLANDI

Antalya Organize Sanayi Bölgesi 4’üncü Olağan Genel Kurulu, 1 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Yüzde 93 gibi yüksek bir katılımla gerçekleşen Genel Kurulda mevcut Başkan Ali Bahar, güven tazeledi.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi 4’üncü Olağan Genel Kurulu, 1 Mart 2018 tarihinde gerçekleşti. Bölge Müdürlüğü İdari Hizmet Binası Atatürk Konferans Salonunda yapılan Genel Kurula, Antalya Valisi ve Müteşebbis Heyet Başkanı Münir Karaloğlu, Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar ve Bölge sanayicilerinin yüzde 93’ü katılım gösterdi.

DİVAN HEYETİ OLUŞTURULDU

Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fatih İncir’in açılış konuşması ile başlayan Genel Kurul’da öncelikle Divan Heyeti belirlendi. Kemal Özgen Başkanlığındaki Divan Heyeti’nde, Ergin Civan ve Aysun İnal görev yaptı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri Hilmi Adnan Yüksel ile Cafer Pektaş ise denetmen olarak salonda hazır bulundu.

SANAYİCİ MÜTEŞEBBİSE ‘DEVAM’ DEDİ

Antalya OSB sanayicileri Genel Kurul’da ilk olarak başkanlığını Antalya Valisi’nin yaptığı ve Bölgenin en üst karar alma organı olan Müteşebbis Heyet’in devam edip etmeyeceğini oyladı. Açık oylama usulü yapılan seçimde sanayiciler oy birliği ile Müteşebbis Heyet’in devam etmesine karar verdi. Alınan kararın ardından Müteşebbis Heyet’te yer alacak 8 asil 8 yedek üyenin Antalya OSB sanayicileri arasından belirlenmesine geçildi. Mevcut Başkan Ali Bahar ve Bölge sanayicilerinden Mustafa Alanyalı’nın listelerinin yer aldığı genel kurulda, yapı kullanma izin belgesi sahibi 272 sanayicinin 252’si oy kullandı. Saat 17.’00 itibari ile sona eren oy verme işlemi sonucunda, mevcut Başkan Ali Bahar’ın listesinde yer alan 8 asil 8 yedek üye Müteşebbis Heyet’e seçilmiş oldu. Müteşebbis Heyet’te seçilen isimler, Ali Bahar, Fatih İncir, Hasanali Gönen, Ahmet Kasapoğlu, Abdullah Erdal Konya, Mustafa Gizli, Fatin Tapcı ve Yiğit Budak şeklinde sıralandı.

MÜTEŞEBBİS HEYET KARAR VERECEK

Antalya Valisi ve Vali Yardımcısı dışında 8 üyesini Antalya OSB’den geri kalan 5 üyesini ise ATSO’dan alan toplam 15 kişilik Müteşebbis Heyet, ilk toplantısını Genel Kurulu takip eden ilk hafta içerisinde gerçekleştirip Müteşebbis Heyet Başkan Vekilini, Yönetim Kurulunu, Denetim Kurulunu ve OSBÜK Temsilcisini seçecek. Yönetim Kurulu ise kendi içerisinde yapacağı değerlendirme ile Yönetim Kurulu Başkanı ve Başkan Vekilini belirleyecek.

BAŞKAN BAHAR SANAYİCİLERE SESLENDİ

Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan Başkan Bahar, 21 aylık görev süreleri boyunca Bölgenin ve Antalya’nın çıkarlarına gözeterek daha fazla katma değer yaratmaya çalıştıklarına dikkat çekti. Bu dönemde 72 defa yönetim kurulu toplantısı yapıp 1434 karara imza attıklarını belirten Bahar, konuşmasına şu şekilde devam etti;

“Dostlarım,1 Haziran 2016 tarihinde gerçekleştirdiğimiz 3. Olağan Genel Kurulun üzerinden 638 gün geçti. Sizlerin teveccühü ile layık görüldüğümüz bu görevi, alın ve akıl teriyle tamamladığımız düşüncesi ile huzurlarınızdayım. 

Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu olarak bizler, bu 638 gün içerisinde toplam 72 defa Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirdik. 1434 karara imza attık. Hiçbir şerh konmadan 269 müteşebbis heyet kararına imza atarak söz konusu faaliyetlerin gerçekleşmesine vesile olduk. 21 aylık dönemde sizlere ve şehrimize kaliteli-kesintisiz hizmet arzı gerçekleştirdik. 

Aldığımız her kararda, uyguladığımız her projede, sizlerin ve Bölgemizin çıkarlarını gözetmek ve daha fazla katma değer yaratmak öncelikli hedefimiz olmuştur. Göreve geldiğimiz ilk gün ne söylediysek şu dakikaya kadar aynı şiar ile hareket ettik ve burayı birlikte yönettik. Yeni dönem için verebileceğimiz sözlerin en başında yine bu söz vardır. Birlikte yönettik, birlikte yönetmeye devam edeceğiz. 

Antalya Valimiz ve Müteşebbis Heyet Başkanımız Sayın Münir Karaloğlu’na özellikle teşekkür etmek istiyorum. Kendisi Bölgemizin gelişmesi adına üzerine düşeni fazlası ile yaptı ve desteğini hiçbir zaman bizlerden esirgemedi. Sayın Valimin elinin ne denli güçlü olduğunu ve bunu ne denli şevkle kullanıldığının canlı şahidiyim. Bu itibarla birlikte yöneteceğiz prensibine uygun mottoyla müteşebbis heyetin devamını destekliyoruz. 

Değerli Sanayiciler;

Bugün buraya bir sandık kurulmuş olması, bizlerin son 3 yılda yaptığı işlerin doğruluğunun bir kanıtıdır aslında. Antalya Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı, uğruna mücadele verilen, seçim kampanyaları yürütülen, prestijli bir makam haline geldiyse, Antalya Organize Sanayi Bölgesi kabuğundan sıyrılarak bilinirliği, gücü ve marka değeri arttı ise sizleri bunların nedenlerini düşünmeye davet ediyorum. Bizler, sizlerle birlikte, başarmayı başardık. Bunun en önemli kanıtı da bu demokratik yarış ve sandıktır.   

Ancak şu unutulmamalıdır ki her makamın bir sorumluluğu vardır. Koltuktan güç almak kolaydır, önemli olan koltuğa güç vermektir. Bunun içinde dertlenmeniz gerekir, sorumluluk hissetmeniz gerekir. Fedakârca gece gündüz çalışmanız gerekir. 

Bu 638 gün içinde ve öncesinde darbe girişimi, terör, uçak düşürülmesi, ambargo ve bir harekât yaşadık. Sanayicilerimiz büyük zorluklar rağmen ayakta kalmayı başardı ve ülkesi için çalışmaya devam etti. Bu yaşananlar bize sadece zaman kaybettirmiştir. Daha çok çalışacak, daha fazla üretecek ve yüksek teknolojili ürünler ile bu açığı kapatacağız. 

Elon Musk bir işadamıdır. Bu salonu dolduran hazırunun tamamı da iş insanıdır. Elon Musk kendi ürettiği elektrikli otomobili yine kendi ürettiği roket ile uzaya gönderdi. Uzay teknolojileri ve Ar-Ge, bugüne kadar devletlerarası bir yarış iken artık şirketler arası bir yarışa dönüşmüştür. Hal böyleyken bizlerinde üretimini, vizyonunu ve hayallerini gözden geçirip revize etmesi bir zarurettir. 

Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete’de yayımlanan Teknoloji Geliştirme Bölgesi projemiz, bu zaruretin bir getirisidir. Bu dönüşüme seyirci kalanların 15 yıl içerisinde aramızda olmayacağının ön görüldüğü bir dönemde, Teknoloji Geliştirme Bölgemiz ile sadece şirketlerimizde değil, Antalya’nın ve havzanın genelinde, radikal bir inovasyonun tetikleyicisi olmak istiyoruz. Şehre, şehirden öte bir ülke imajı kazandıran ve bu konuda projeler üreten, katma değer yaratan bir organize sanayi bölgesi hayalimizi etap etap gerçekleştiriyoruz. 

Akdeniz Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Genç Organize Sanayi Derneği ortaklığında kuracağımız Teknoloji Geliştirme Bölgemizde teknoloji transfer ofisi, start-up’lar, bunları destekleyen kuluçka merkezleri, tasarım ofisleri, ticarileştirme ve eşleştirme merkezi, fon yönetim birimi ve endüstriyel laboratuvarlar olacaktır. Teknoloji Geliştirme Bölgemiz yeni nesil ve en gelişmişi olacaktır. Şirketlerin kendi içlerinde kurdukları Ar-Ge birimlerini destekleyecektir. Ve onlara çözüm ortağı olmak yoluyla, çok daha kısa zamanda fikrin ürüne dönüşmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra bizim TGB’mizin en önemli özelliği de pazarlama birimi olacaktır. Eserimiz tamamlandığında Bölgemizde bir Çinliyi, Japonu, Almanı görmek artık sıradan hale gelecektir. 

Bu elbette ki meşakkatli ve bir o kadar da zor süreçleri olan bir idealdir. Önünüze çıkan ya da çıkarılan engelleri aştıkça doğru yolda olduğunuzu hissettiren bir yarış olacaktır. 

Değerli sanayiciler;

Bölgemizde başlattığımız eğitim seferberliğine verdiğiniz destek için sizlere ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Aralık 2017’de gerçekleştirilen, Antalya OSB Eğitim Çarpan Maliyet Analizi çalışmasında 2015 yılında başlatılan eğitim hizmetleri kapsamında; 149 eğitim programının gerçekleştiği, bu eğitim programlarından 139 kuruluşun faydalandığı ve 5432 katılımcı sertifikası düzenlendiği raporlanmıştır. 

Bölge Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilen eğitim programları, Antalya OSB firmalarının hizmet içi eğitim girdilerinde 2 milyon 123 bin 514 TL tasarruf sağlayarak Antalya OSB’nin Türkiye’nin eğitim hizmetlerinde öncü ve örnek organize sanayi bölgesi olmasını sağlamıştır. 

2017 yılı içerisinde gerçekleştirilen Antalya OSB İstihdam ve Stajyer Talepleri Anketi analizinde ülkemizde yoğun iş fesihlerinin gerçekleştiği dönemde bile Bölge çalışan sayımızın, firmalarımızın yüzde 47’sinde artış gösterdiği, 2018 yılı için ise firmaların yüzde 57’sinde çalışan sayısında artış olacağı, yüzde 40’ında da hemen hemen aynı kalacağının ön görüldüğü beyan edilmiştir. Bu durum, Bölge içerisinde büyük bir sorun olarak görülen çalışan sirkülasyonunda azalma olduğu hususunda önemli veri teşkil etmektedir. 

Yeni eğitim döneminde, eğitim sınıfları yerine artık öğrenim atölyeleri tanımı kullanılacaktır. Eğitilmek değil öğrenmek olgusu üzerinde kurgulanan atölyelerimizin kapıları, bu yıl da tüm katılımcılarımıza açık kalacaktır. 

Görevi devir almamız ile kurulan Dış Ticaret birimi son hızla satış avantajı sağlamaya devam etmektedir. 2016 ve 2017 yıllarında gerçekleştirdiğimiz Sektörel Ticaret Heyet Programları ile Bölgemiz ihracatının ve firmalarımızın tanınırlığının artmasına katkı sağladık.Seyahatler sadece maddi kazanımlar elde etmemize neden olmadı. Yan komşusunu tanımayan sanayicilerimiz seyahatler esnasında tanışıp dost oldular, birbirlerinin faaliyetlerinden haberdar olup yeni iş birlikteliklerinin temellerini attılar.B2B’li gerçekleşen 3 heyet programında yabancı firma yetkilileri ile 365 adet yüz yüze görüşme gerçekleşmiştir. 

Türkiye’deki diğer organize sanayi bölgeleri tarafından örnek alınan ve ilk olan Sektörel Ticaret Heyet Programlarımızı, bir üst basamağa taşımak için yeni bir uygulamayı hayata geçirip yabancı alım heyetlerini Bölgemizde misafir etmeye başladık. 2017 yılında Güney Kazakistan Yatırım Bakanlığı yetkililerinden oluşan 6 kişilik heyet Bölgemizde ağırlandı. 25 firmamız ile yüz yüze görüşme gerçekleştiren heyet fabrika ziyaretleri de yaptı. Ocak 2018’de Hindistan’dan gelen 12 kişilik alım heyeti ise 47 Bölgemiz firması ile toplam 205 adet ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. Heyet üyeleri ilgilendikleri ürünleri görmekle kalmadı, 11 fabrikamızda üretim süreçlerini yerinde inceleyip merak ettikleri tüm soruların cevaplarını alarak Bölgemizden ayrıldı. Buna devam edeceğiz.           

Değerli sanayicilerimiz;

Katılımcılarımızın girdi maliyetlerini düşürmek için kendimizle yarış halindeyiz.

ASAT ile yapılan uzun soluklu görüşmeler ve ısrarcı taleplerimiz neticesinde, sanayicilerimize uygulanan atıksu tarifesinde ve atıksu deşarj limitlerinde değişiklik yapılması sağlanmıştır. ASAT’ın uyguladığı birim fiyat tarifesinden sağlanan fayda ile atıksu birim fiyatlarında toplamda yüzde 35’e varan bir indirim sağlanmıştır.           

Doğalgaz birim fiyatı BOTAŞ’tan aldığımız birim fiyat üzerinden, üzerine hiçbir ek maliyet yansıtılmadan sanayicilerimizin kullanımına sunulmaktadır. 

İhtiyacınız olan itfaiye uygunluk belgesi alımındaki zamanı kısaltmakla kalmadık, paranızın cebinizde kalmasına da vesile olduk. Teşkilatımız bu zaman zarfında 137 adet yeterlilik belgesi verip 185 tatbikat gerçekleştirmiştir. 3 bin TL’ye alacağınız bu hizmetler size bedelsiz sağlanmıştır.         

Elektrik enerjisini en düşük maliyetle tedarik etmek için elektrik piyasasını sürekli takip etmekteyiz. Uygun dönemlerde tedarikçi firmalardan teklif alıp en uygun teklifi veren firmadan enerji tedarik ederek katılımcılarımıza maksimum fayda sağlamayı amaçlıyoruz. 2016 ve 2017 yıllarında yaptığımız enerji tedarik anlaşmaları TEDAŞ Ulusal Tarife Elektrik Birim Fiyatlarıyla karşılaştırıldığında toplamda yüzde 23,5 oranında indirim sağlandığı görülmektedir. 

İçme ve kullanma suyunu katılımcılarına en ucuz kullandıran organize sanayi bölgelerinden biriyiz. 

Yapımı devam eden akaryakıt istasyonunun faaliyete geçmesi ile sanayicilerimize önemli bir maliyet avantajı daha sağlamış olacağız. 

Jandarma karakolumuz askerimize devir edilmiştir. Karakolumuzda 12 askerimiz görev yapmaktadır. Bu nedenle güvenlik personeli sayımızda 12 kişi eksiltilerek, tasarrufa gidilmiştir. Bu tasarruf kısa bir zamanda karakol binası için harcanan bütçeyi de amorti edecektir.  

Bölge Müdürlüğümüz ile İl Sağlık Müdürlüğü arasında Bölgenin sağlık hizmetlerini bir üst kademeye çıkaracak bir protokol imzalanmıştır. Protokol ile Bölgede konuşlu 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu 7/24 esasına göre hizmet vermeye başlamıştır. 

Bölgemiz çarşı ve dükkanların tadilat ve yeni bina yapım işlemleri 175 günde tamamlanmış, 13 olan dükkan sayısı 28’e çıkarılarak Bölge çarşısının işlevselliği artırılmıştır. 

25 öğrenci kapasiteli kreş ve gündüz bakımevimizin kapasitesi yapılan tadilat ve yeni bina ile 96’ya çıkarılmıştır. Bugün itibariyle 50 çocuğumuzun eğitim gördüğü kreşimiz, Antalya’nın en iyi kreşleri arasındadır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız Türkiye’deki tüm organize sanayi bölgelerine kreş açmayı zorunlu hale getirmiştir. Hiçbir kar amacı gütmeden, çocuklarımızın eğitimi için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan açtığımız ve işlettiğimiz kreşimizin Türkiye’ye ve diğer organize sanayi bölgelerine örnek teşkil etmesi övgülerin en güzelidir. Burada yine sonradan Bakanlığın zorunlu hale getirdiği bir olguyu lider organize sanayi mantığında, çok daha önce tesis ettiğimiz görülmektedir. 

Antalya Organize Sanayi Bölgesinin 870 dönüm daha büyümesini sağlayacak 4 ve 5’inci tevsi alanlarının, rızai kamulaştırma ile sanayi parseline dönüştürülmesi işlemlerinde sona gelindiğini belirtmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Antalya Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından kamulaştırma işlemleri tamamlanan parsellerin tapuları hak sahipleri tarafından Bölgemize devir edilmeye başlanmıştır. Şu ana kadar 5. tevsi alanında şahıslar ile toplamda 221 bin 424 metrekare alanlık 110 adet anlaşma tutanağı düzenlenmiştir. Geriye kalan 209 bin 214 metrekarenin de alımları devam etmektedir.

Değerli konuklar

Bu gün bizim olabilir ama yarın gençlerindir. İşte bu yüzden bu yolda gençlerin yanında olmalıyız. Onların fikirlerini, düşüncelerini ve beklentilerini kılavuz edinip deneyimlerimizden aldığımız güç ile yarını birlikte inşa etmeliyiz. Bu düşünceyle başlattığımız 2. Kuşak Lider Yöneticiler Projesi, Türkiye’ye örnek olmuştur. Proje kapsamında Bölgemizdeki tüm 2. ve 3. kuşak genç sanayicileri bir dernek çatısı altında topladık. Aralarında bir iletişim ağının kurulmasına vesile olduk. Şu an hepsi, bu salonda bizlerle birlikte. Hepsiyle gurur duyuyorum, özveriyle sürdürdükleri çalışmalar için teşekkür ediyor ve sizlerden onları kocaman alkışlamanızı, güç ve cesaret vermenizi rica ediyorum. Geleceğin başkanları, yöneticileri o gençlerin içerisinden çıkacaktır, buna yürekten inanıyorum.

Değerli sanayicilerimiz;

Anlattığımız projeler son hızla devam edecektir. Önümüzdeki dönemde de sizlerin refah ve bekası için birçok projeyi hayata geçireceğiz.

TOKİ ile aramızdaki 2 milyon metrekarelik alanın bünyemize dahil edilmesi için çalışacağız. Burada çok farklı bir yapılanma ile organize sanayinin yanına işbirliği ile serbest bölgeyi de dahil etmek, yeni nesil bir birliktelik kurmak istiyoruz. 

Döşemealtı bölgesine katkıya devam edeceğiz. Belediyelerin, doğa dostu toplu konutlar için planlama yapmasını, böylece maliyetlerimizin düşmesini hedefliyoruz. 

Ulaşım konusunda, özellikle az kişi çalıştıran şirketler için metrobüs ya da raylı sisteme geçiş işin temel çözümü olacaktır. Bu konuda var olan girişimlerimizi artıracağız. 

Bu dönemde çok kısa zamanda organize sanayimiz antreposuna kavuşacaktır. 

Çok kısa zamanda ticari alanlar yaratacağız. Lojistik imkanlar ve depoların yapılanmasını gerçekleştireceğiz. 

Girişimlerini başlattığımız meslek lisemizin bize devri konusunda ve sonrasındaki rehabilitasyonu için tüm projelerimiz hazırdır. Bütün bu hizmetleri yap-işlet-devret metodu ile yapmayı hedefliyoruz. 

Bir de bilim liseden başlar ilminden yola çıkarsak TGB’nin içinde henüz mevzuat izin vermediği bir fen lisesi rüyası görüyor gibiyiz.     

Değerli konuklar;

Çalışmalarımız ve gayretimiz sadece Antalya ya da Antalya Organize Sanayi Bölgesi ile sınırlı değildir. Antalya, tarihinde ilk kez Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşunda, OSBÜK’te bu dönemlerde temsil edilmiştir. Temsil ettiğimiz makamın başkan vekilliği olması Antalya’nın değeridir.  

Yakın tarihte yasalaşan Üretim Reform Paketi Kanunu, OSBÜK’ün öneminin ve sektöre sağladığı faydanın bir kanıtıdır. Sektörün ve sanayicilerin sorunlarına çözüm ya da kolaylıkların getirildiği, son dönemde çıkarılmış en doğru kanunlardan bir tanesidir. Üretim Reform Paketi Kanunu, Antalya’da, Antalya Organize Sanayi Bölgesinde hazırlanmıştır ve sanayicilerimize geçmişte hiç olmadığı kadar büyük avantajlar sağlamıştır. Ancak yeterli midir? Değildir. Biz sizlere fayda sağlayacak düzenlemelerin torba kanunlara dahil edilmesi için çalışmalarımıza Ankara’da da devam edeceğiz.  

Değerli sanayicilerimiz

Antalya Organize Sanayi Bölgesi, yatırım, istihdam, üretim rakamları, ucuz altyapı hizmetleri ve çevreci özellikleri ile Türkiye’nin en iyi ilk 5 bölgesinden birisidir. 

Türkiye’de örnek gösterilen Antalya Organize Sanayi Bölgemizin gelişmesinde siz değerli sanayicilerimizin vizyonunun, fedakârlığının ve gayretinin büyük payı vardır. Antalya Organize Sanayi Bölgemiz sizlerden aldığı güç ile çok daha iyi noktalara gelecek, gelişimini ve büyümesini sürdürecektir. 

Bu inançla; geçmiş dönemlerde de dahil olmak üzere birlikte çalıştığımız Müteşebbis Heyet Üyelerimize, Yönetim Kurulumuza, duayen sanayicilerimize, ağabeylerimize, nitelikli Bölge Müdürlüğümüz personellerine; emeklerinden dolayı şükranlarımı sunuyor, saygı ve sevgilerimi iletiyorum. 

Sağ olun, var olun.