* Serbest piyasa verileridir

TSE, ANTALYA OSB SANAYİCİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Türk Standardları Enstitüsü’nün Türkiye’nin birçok şehrinde iş dünyasının farklı sektörlerinden temsilcilerle bir araya gelmek için başlattığı “TSE-Sektör Buluşmaları Toplantısı” Antalya OSB’de gerçekleştirildi

Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü İdari Hizmet Binasında, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Antalya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ali Bahar ve TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Antalya Vali Yardımcısı Dr. Atıf Çiçekli,  bölge sanayicileri ve iş dünyası temsilcileri katıldı. Toplantıda, sanayicilere TSE’nin yakın zamanda faaliyete başladığı hizmet alanları ile gelecek dönemde uygulamaya alacağı projelere ilişkin bilgilendirmeler yapıldı.

“TSE İLE YENİ İŞ BİRLİKTELİKLERİMİZ OLACAK”

TSE’nin, Türkiye'nin üretim ve hizmet sektörlerinde kalite standartlarını belirleme, sertifikasyon ve denetleme konusunda önemli bir kuruluş olduğunu ifade eden ATSO ve Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, TSE ile her türlü iş birliğini yapmaya hazır olduklarını söyledi. Bahar, “Verdiğimiz hizmetlerin ve sürdürdüğümüz çalışmaların çevreyle uyumlu bir sistemle yapıldığı, doğaya ve doğal kaynaklara minimum düzeyde etkimizin olduğunu Çevre Yönetim Sistemi Belgesini alarak kanıtlamış olduk. TSE ile yeni iş birliği konumuz ise; “Yeşil OSB” olacak. “Sera Gazı Emisyonu” doğrulama başvurumuzun hemen ardından Yeşil OSB nihai başvuru sürecimizi tamamlayarak Yeşil OSB bayrağımızı alacağız ve siz sanayicilerimize hediye edeceğiz” dedi.

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ

TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dünya ticaretinin yüzde 80’ini şekillendiren standardizasyon çalışmalarında daha etkili ve belirleyici olması için çalışmaya devam ettiklerini belirterek, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın ortaya koyduğu Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu çerçevesinde, üretimimizde yüksek katma değerli ve ileri teknoloji ürünlerin payını daha fazla artırmayı amaçlıyoruz. Bu amaç doğrultusunda TSE, uluslararası standardizasyon çalışmalarına aktif olarak katılmaktadır ve katılımlarını artırarak sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

“SANAYİCİLERİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Türkiye’nin sürdürülebilir ve güçlü bir büyüme dinamiğini yakalaması için dijitalleşme ve yeşil dönüşüm becerilerini daha ileri taşımayı amaçladıklarını söyleyen Şahin, “Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması yürürlüğe girdi. 1 Ekim 2023 ile 31 Ocak 2025 tarihleri arasında, enerji-yoğun sektörlere yönelik yeni uygulamalar devrede olacak. Tüm kurum ve kuruluşlarımız gibi biz de TSE olarak, karşılaşılabilecek riskleri ve zararları bertaraf etmek amacıyla sanayicilerimizin yanında yer almaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

ÇATILARA ÖZGÜRLÜK PROJESİ

Antalya OSB ile başlatılan Çatılara Özgürlük Projesine de değinen Başkan Şahin, “OSB’lerde yenilenebilir enerji kullanımına yönelik çok güzel bir örnek. Biz de TSE olarak, Fotovoltaik Modül Test Laboratuvarımız ile güneş paneli üretiminde Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü olan yenilenebilir enerji sektörümüze önemli katkılar sağlıyoruz. OSB’lerin verimliliğini, çevresel sürdürülebilirliğini ve yeşil dönüşüme uyumunu sağlamak hedefiyle Yeşil OSB Sertifikasyonuna da geçtiğimiz aylarda başladık. Antalya OSB’nin çevre hususundaki hassasiyetini ve öncülüğünü bu konuda da göstereceğine inancım tam” dedi.