* Serbest piyasa verileridir

İtfaiye ve DAMT (Doğal Afetlere Müdahale Timi)

Tam donanımlı iki adet itfaiye aracı, eksiksiz ekipmanları ile 13 kişiden oluşan itfaiye teşkilatımız, 24 saat göreve hazır olarak konuşlandırılmış bulunmaktadır. İtfaiye teşkilatımız, yangına müdahale görevi dışında; sanayicilerimize, yangın eğitimi ve tatbikatı, İtfaiye Uygunluk Raporu, su arzı, yüksekte çalışma konularında da hizmet vermektedir. 

Bünyesinde 15 adet personel bulunan ve tamamen gönüllük esasına göre görev yapan DAMT (Doğal Afetlere Müdahale Timi) timi; elektrik yüksek mühendisi, makine mühendisi, çevre mühendisi ve harita mühendisinin yanı sıra doğalgaz, makine ve tesisat teknisyenlerinden oluşturulmuştur.

Öncelikle bu time, T.C. Antalya Valiliği Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından; YANGIN, DEPREM, ENKAZ, TRAFİK KAZALARINA MÜDAHALE, SEL-SU BASKINI (SU ALTI ARAMA & KURTARMA) ve ÇIĞ konularında eğitim verilmiştir.  

Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Çetin Osman BUDAK’ ın talimatları ile Organize Sanayi Bölge Müdürü Sayın İlhan METİN’ in önderliğinde, bu timin tüm malzeme ve ekipman ihtiyaçları giderilmiş olup; tim, tam donanımlı bir hale getirilmiştir.

15 kişilik timden 7 kişi su altı arama ve kurtarma konusunda branşlaşarak; bir yıl süren ağır eğitimler sonucunda 3 yıldız dalgıç ve kurbağa adam seviyesine ulaşmıştır. 

DAMT bünyesinde; 

1 adet tam donanımlı arazi aracı,

1 adet zodyak bot,

7 kişilik dalgıç ekibi için tam donanımlı teçhizat,

Enkaz ve trafik kazalarına müdahale ekipmanları bulunmaktadır.

24 saat göreve hazır olarak eğitim almış olan itfaiye teşkilatı ve arama & kurtarma timi; görev dışı zamanlarda da sosyal sorumluk projelerinde görev almakta ve periyodik olarak tatbikatlar yapmaktadır.

DAMT; Konyaaltı sahili su altı temizliği, doğal resif oluşumu amaçlı dornier tipi uçağın batırılması ve Kırkgöz su havzası taban etüdü (su analizi) ve yoğun sıcak havalarda, yaban hayvanları için doğaya su bırakma faaliyetlerine imza atmıştır.

Görevini çok seven ve özveri ile çalışan DAMT; her şeye rağmen her görevin bir afet sonrası verildiğini bildiği için göreve çıkmasına gerek olmayacak günler dilemektedir.