* Serbest piyasa verileridir

OSB Teknik Koleji'ne 'pandemi' rötarı

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle Kepez'e taşınması ertelenince, Özel Antalya OSB Mesleki ve Teknik Koleji'nin eğitim- öğretim yılına açılması bir yıl ertelendi. Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, "Buradaki okulun Kepez'e taşınması pandemi nedeniyle gecikti, kolejin eğitime açılmasını bir yıl erteledik" dedi.

Antalya OSB yönetiminin 2023 eğitim vizyonu hedefleri arasındaki, Antalya OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin, Antalya OSB tüzel kişiliğine devri talebi bu yılın şubat ayında gerçekleşti. Milli Eğitim Bakanlığı, okulun 2019-2020 eğitim öğretim dönemi sonunda Antalya OSB Tüzel Kişiliğine devredilmesini kararlaştırdı. Mevcut okul da, öğrenci, öğretmen ve tüm eğitim parkıyla Kepez ilçesindeki yeni okula taşınacaktı.

Dünyayı etkileyen koronavirüs (Covid-19) salgının Türkiye'de görülmesi ve mart ayından itibaren eğitime verilen ara ve kısıtlamalar yüzünden OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kepez İlçesi'ne taşınamadı. Bu yüzden Özel Antalya OSB Mesleki ve Teknik Koleji'nin 2020-2021 öğretim yılına hazırlanması için okuldaki tadilat, öğretmen seçimleri, öğrenci kayıtları da yapılamadı. Okulun yeniden restorasyonu için Antalya OSB yönetimi 10 milyon liralık bütçe planlamıştı, o da gerçekleşmedi.

BİR YILLIK GECİKME OLACAK

Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, mevcut okulun Kepez'e taşınmasının pandemi nedeniyle sekteye uğradığını söyledi. Özel koleji dört dörtlük yapmak istediklerini, binanın içindeki eğitim sınıfları, ekipmanları, spor salonları ve sahalarıyla örnek bir okul olacağına vurgu yapan Başkan Bahar, "Bu okulda öğrenim gören öğrenciyi yabancı dil bilmeden mezun etmeyeceğiz. Amacımız buradan çıkan öğrenci tam donanımlı olsun. Taşınma ve gecikme oldu diyerek acele etmiyoruz. Önemli olan doğruyu yapmak" dedi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın taşınma ile ilgili bir süre vermediğini, pandemi sonrası normalleşme sürecinin sürdüğünü belirten Başkan Bahar, "Bakanlığın bu süreyi vermemesi de anlıyoruz. Taşınsa bile Ağustos'a kadar yetişmez. Gece ve gündüz nasıl farklı ise bizim projeden sonra okul o derece farklı olacak. Okulun keşif bedeli olan 10 milyon liralık yatırımda bir artış olacağını sanmıyorum. Ama en iyi şekilde yapacağız. Bu yıl okulu açamayacağız. Bir yıllık rötarımız olacak, 2021-2022 eğitim- öğretim yılında eğitime başlayacak" dedi.

NASIL BİR OKUL?

1200 kapasiteli okula ilk yıl 300 öğrenci alımı yapılacak. Mevcut derslik ve atölyelerde köklü bir renovasyon işleminin başlatılacağı okulda, tüm atölyeler son teknoloji cihazlar ile donatılarak, öğrencilere günün ve geleceğin ihtiyaçlarına uygun mesleki eğitim verilecek. 320 kişilik yeni bir yemekhanenin inşa edileceği okula, uluslararası standartlara sahip kapalı spor salonu ile birlikte bir de halı saha yapılacak. Özel okul statüsünde eğitim verilecek okula ilk yıl 320 öğrenci kabul edilecek ve tüm öğrenciler ücretsiz eğitim görecek. Yemek, servis ve atölye kıyafetlerinin de ücretsiz sağlanacağı okulun dördüncü yılında toplam kapasitenin 1280 öğrenciye ulaşması hedefleniyor. Anadolu meslek ve teknik programların uygulanacağı okulda, meslek programı kapsamında 3 alan ve 6 dalda, teknik program kapsamında ise 2 alan ve 2 dalda eğitim verilecek. Okul hakkında detaylı bilgi ve ön kayıt işlemi www.antalyaosbteknikkoleji.org adresi üzerinden yapılabilecek.

Kaynak: DHA