* Serbest piyasa verileridir

Sosyal Mesafenin Korunması

Sayın Sanayicimiz;

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid 19) pandemisinin yayılmasına engel olmak için alınacak en etkili önlemlerden biri sosyal mesafenin her alanda korunmasıdır.

Sosyal mesafe; virüsün bulaşma fırsatlarını azaltmak için hasta insanların sağlıklı insanlarla yakın temasa girmesini önlemeyi amaçlayan bir halk sağlığı uygulamasıdır. Harvard Tıp Okulu'na göre sosyal mesafe, enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında ortaya çıkan damlacıkları bir başkasının soluması riskini azaltmak için bireyler arasında yeterli mesafeyi koruma anlamına gelmektedir.

Hastalıktan korunmanın en etkili yollarından biri de kişisel hijyenin yanı sıra sosyal mesafeyi mümkün olduğunca en alt düzeye indirmek ve sosyal izolasyon için alınan önemlere uymaktır.

Bugüne kadar yansıyan tüm bilimsel tespitlere göre koronavirüs, öksüren, hapşıran kişiden çıkan damlacıkların solunması; elle ağız, burun, göze teması yoluyla virüsün yayıldığını göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü de koronavirüsten korunmak için temel önlemler arasında sosyal mesafenin korumasını önermektedir.

Bu kapsamda tesisiniz bünyesindeki tüm alanlarda (üretim hattı, yemekhane vb.) sosyal mesafeyi sağlayacak tedbirlerin alınması, çalışanların sosyal mesafenin önemi hakkında biliçlendirilmesi ve alınan tedbirlere riayet etmesinin sağlanması ile yazımız ekinde bulunan bilgilendirme görselinin tüm personele ulaştırılması hususunda,

Bilgi alınmasını ve gereğini önemle rica ederiz.